O projektu DIOD

Relativně nový prostor pro nezávislé projekty vznikl v rekonstruované budově Sokola v Jihlavě, své dveře otevřel poprvé 1. dubna 2011. Jako kulturní centrum v regionu Vysočina nabízíme technicky dobře vybavený black box, jehož prostorové a kapacitní dispozice se mohou přizpůsobit zadání. Dramaturgie divadla je otevřená a nabízí realizaci uměleckých i společenských projektů regionálních tvůrců a organizátorů. Zároveň však uvádíme činoherní i taneční projekty z celé republiky a rozšiřujeme tak povědomí o současném umění v tomto regionu. DIOD má ambici stát se centrem, kde probíhá živá komunikace o společenských a uměleckých otázkách, kde se naplňuje obsah komunitního života a hodnot občanské společnosti. Pro nezávislé soubory se vznikem DIODU objevil na mapě České republiky důležitý bod pro prezentaci i tvorbu.

DIOD nemá právní subjektivitu, jeho provozovatelem je Tělocvičná jednota Sokol Jihlava. Partnerem projektu se stalo Statutární město Jihlava.

Rekonstrukci sálu DIOD spolufinacovala Evropská unie ve výši 92,5 %, tedy 24 425 677 Kč. 

Technické možnosti DIODu

Black box, 12 x 18 m bez pevného jeviště a hlediště, vše se staví dle požadavků konkrétního projektu z praktikáblů 1 x 2 m, nohy 20 – 100 cm. Ve stropě jsou umístěné dvě obdélníkové konstrukce pro závěsnou akrobacii (pevné uchycení bodů na stropě) ve výšce 5,7 m, jedna v místě nad „kukátkem“, druhá v místě nad „arénou“. Pevné promítací plátno 10 x 3,5m, dva projektory. Kapacita sálu je 150 lidí na sezení. Plánky divadla a technického vybavení naleznete v sekci Kontakty.

Dramaturgie divadla

V celkové dramaturgii se střídají divadelní představení, pohybové/nonverbální představení (+ dílny), dále pak hudební, literární, výtvarné akce a projekty, které různě propojují žánry. Pravidlem je 10 – 15 akcí měsíčně (všechny akce celkem).

Program divadla se dá rozdělit na hosty divadla a pronájmy. V obou kategoriích se pak vždy jedná o kulturní akce – divadla, koncerty, promítání, dílny.

Hosté – každý měsíc zveme do DIODu významné kulturní projekty, ať už činoherní, pohybové, nebo hudební. Klíčem dramaturgie projektů, které jsou zvány, je „jinakost“. Chceme nabídnout alternativu k divadlům, která v Jihlavě působí, vybíráme tedy projekty, které jsou výjimečné svým tématem, zpracováním či dramaturgickým uchopením. Program hostujících divadel se odvíjí od získaných grantů a je tvořen vždy na podzim na příští kalendářní rok. Na rok 2014 se nám podařilo získat podporu od statutárního města Jihlava na činoherní a taneční divadelní projekty, na sérii koncertů, a na sérii pohádek. Můžete se tedy těšit v průměru na jednu akci od každého druhu měsíčně. Taneční a činoherní projekty podpořilo také Ministerstvo kultury ČR.

Pronájmy – většina místních kulturních organizací si sál pronajímá pro svá představení. Neziskové organizace mají zvláštní ceník, který jim umožňuje sál pronajímat za výhodnějších podmínek.

Workshopy - stále větší část v programu zabírají pravidelné workshopy. Aktuálně nejvíce oblíbené jsou workshopy nového cirkusu pro děti i dospělé.

Projekt podpořili Projekt zaštítili Ing. Miroslava Němcová, MUDr. Jiří Běhounek a Ing. Jaroslav Vymazal.

  • Jihlava
  • Nová síť
  • tanec praha
  • mkčr
  • Patrol

Mediální partneři

  • Region
  • Rengl
  • Radio Wave
  • JIHLAVAcity
  • hatefree
Chcete zde mít své logo? Chcete podpořit DIOD? Podívejte se na naší nabídku spolupráce.

Tento projekt je spolufinancován Evropskou unií

Projekt se uskutečňuje za finanční podpory Ministerstva kultury a magistrátu města Jihlavy. Tento projekt je spolufinancován Evropskou unií.

Evropská unie Logo ROP Jihovýchod Logo kraje Vysočina
© 2010 - 2020 DIOD | designed and created by nofutur3 design